Skip to content

907 Hillcrest Rd

Newton, NJ 07860

Built 1972

Last Sale Price
$39,900
Last Sale Date
Jul 10, 1978

Property Information

Block3704
Lot2
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityStillwater Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class17
Description1.5SF-F
Dwellings1
ZoningR2A
Sq Footage1,228
Acreage0.78

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,500
37%
Improvement Value:$94,100
63%
Total Assessment$148,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,141+3.5%
2024$4,969+5.8%
2023$4,697-1.5%
2022$4,769+4.2%
Property History

Property Sale

Sale
$39,900
DeedBook 1040, Page 102

Property Built

Built

Year Built: 1972