Skip to content

938 Walnut Dr W

Newton, NJ 07860

Built 1968

Last Sale Price
$42,000
Last Sale Date
Aug 26, 1975

Property Information

Block4403
Lot8
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityStillwater Twp
Tax Map Page44

Building Details

Building Class17
Description1SF-R-AG
Dwellings1
ZoningR30
Sq Footage1,264
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,400
30%
Improvement Value:$137,300
70%
Total Assessment$195,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,021+1.2%
2024$6,939+5.4%
2023$6,581+3.7%
2022$6,346+4.2%
Property History

Property Sale

Sale
$42,000
DeedBook 963, Page 110

Property Built

Built

Year Built: 1968