Skip to content

945 Ridge Rd

Newton, NJ 07860

Built 1965

Last Sale Price
$169,000
Last Sale Date
Mar 2, 1987

Property Information

Block4002
Lot2.01
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityStillwater Twp
Tax Map Page40

Building Details

Building Class17
Description1.5SF-F-BG
Dwellings1
ZoningR30
Sq Footage2,190
Acreage0.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,200
25%
Improvement Value:$172,900
75%
Total Assessment$231,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,555+1.5%
2024$8,432+5.3%
2023$8,009+3.6%
2022$7,732+5.2%
Property History

Property Sale

Sale
$169,000
DeedBook 1438, Page 36

Property Built

Built

Year Built: 1965