Skip to content

946 Edgewood Dr

Newton, NJ 07860

Built 1973

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
May 15, 2002

Property Information

Block4002
Lot21
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityStillwater Twp
Tax Map Page40

Building Details

Building Class17
Description1SF-2-BG
Dwellings1
ZoningR30
Sq Footage2,168
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,100
28%
Improvement Value:$143,300
72%
Total Assessment$198,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,369+1.2%
2024$7,284+5.2%
2023$6,921+3.6%
2022$6,683+4.1%
Property History

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 2637, Page 285

Property Sale

Sale
$61,300
DeedBook 1035, Page 383

Property Built

Built

Year Built: 1973