Skip to content

959 Ridge Rd

Newton, NJ 07860

Built 1965

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Oct 11, 1990

Property Information

Block4002
Lot6
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityStillwater Twp
Tax Map Page40

Building Details

Building Class17
Description1SF-R-AG
Dwellings1
ZoningR30
Sq Footage1,300
Acreage0.78

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,200
33%
Improvement Value:$128,200
67%
Total Assessment$191,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,115+1.1%
2024$7,038+5.2%
2023$6,688+3.6%
2022$6,458+4.1%
Property History

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 1758, Page 292

Property Sale

Sale
$123,000
DeedBook 1372, Page 335

Property Built

Built

Year Built: 1965