Skip to content

903 Azalea Path

Newton, NJ 07860

Built 1963

Last Sale Price
$147,900
Last Sale Date
Mar 27, 2019

Property Information

Block406
Lot11
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityStillwater Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class17
Description1SF-R
Dwellings1
ZoningR5A
Sq Footage770
Acreage0.57

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,100
41%
Improvement Value:$72,900
59%
Total Assessment$124,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,499+3.3%
2024$4,355+5.5%
2023$4,128+3.7%
2022$3,979+4.2%
Property History

Property Sale

Sale
$147,900

From:

To:

Sq Ft770DeedBook 3514, Page 1Recorded4/10/2019

Property Sale

SaleMulti
$105,000
DeedBook 2391, Page 219

Property Sale

SaleMulti
$77,500
DeedBook 1517, Page 197

Property Built

Built

Year Built: 1963