Skip to content

907 Azalea Path

Newton, NJ 07860

Built 1963

Last Sale Date
Apr 22, 2063

Property Information

Block406
Lot17
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityStillwater Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class17
Description1SF-R
Dwellings1
ZoningR5A
Sq Footage770
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,800
42%
Improvement Value:$70,300
58%
Total Assessment$121,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,394+3.3%
2024$4,253+5.5%
2023$4,031+3.7%
2022$3,886+4.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 2599, Page 181

Property Built

Built

Year Built: 1963