Skip to content

913 Ridge Rd

Newton, NJ 07860

Built 1949

Last Sale Date
Oct 29, 2053

Property Information

Block4106
Lot8
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityStillwater Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class17
Description1SF-R
Dwellings1
ZoningR30
Sq Footage1,157
Acreage0.68

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$61,800
40%
Improvement Value:$92,700
60%
Total Assessment$154,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,776+0.6%
2024$5,742+5.2%
2023$5,459+3.5%
2022$5,274+4.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1949