Skip to content

909 Edgewood Dr

Newton, NJ 07860

Built 1945

Last Sale Price
$20,000
Last Sale Date
Mar 5, 1979

Property Information

Block4201
Lot6
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityStillwater Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class17
Description1SF-LOG
Dwellings1
ZoningR30
Sq Footage775
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,800
55%
Improvement Value:$46,500
45%
Total Assessment$104,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,955-0.6%
2024$3,979+5.0%
2023$3,788+3.4%
2022$3,663+4.0%
Property History

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook 1026, Page 702

Property Built

Built

Year Built: 1945