Skip to content

911 Edgewood Dr

Newton, NJ 07860

Built 1945

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Dec 17, 2021

Property Information

Block4201
Lot7
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityStillwater Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class17
Description1SF-LOG
Dwellings1
ZoningR30
Sq Footage643
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,700
54%
Improvement Value:$47,600
46%
Total Assessment$103,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,919-0.6%
2024$3,944+5.0%
2023$3,755+3.4%
2022$3,631+4.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$225,000
Sq Ft643DeedBook 3621, Page 88Recorded2/2/2022

Property Sale

Sale
$169,900
DeedBook 2821, Page 103

Property Sale

Sale
$77,000
DeedBook 1393, Page 82

Property Built

Built

Year Built: 1945