Skip to content

929 Cedar Dr

Newton, NJ 07860

Built 1942

Last Sale Price
$207,000
Last Sale Date
Nov 2, 2022

Property Information

Block4203
Lot5
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityStillwater Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class17
Description1SF-LOG
Dwellings1
ZoningR30
Sq Footage672
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,400
53%
Improvement Value:$46,600
47%
Total Assessment$100,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,799-0.8%
2024$3,828+5.0%
2023$3,645+3.4%
2022$3,525+4.0%
Property History

Property Sale

Sale
$207,000
Sq Ft672DeedBook 3655, Page 524Recorded11/7/2022

Property Sale

Sale
$198,790
DeedBook 3057, Page 267

Property Sale

Sale
$133,900
DeedBook 2665, Page 193

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 2461, Page 299

Property Sale

Sale
$97,000
DeedBook 1545, Page 332

Property Built

Built

Year Built: 1942