Skip to content

901 Walnut Dr W

Newton, NJ 07860

Built 1925

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Jan 18, 2002

Property Information

Block4308
Lot5
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityStillwater Twp
Tax Map Page43

Building Details

Building Class17
Description1.5SF-LOG-UG
Dwellings1
ZoningR30
Sq Footage2,036
Acreage0.98

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,100
26%
Improvement Value:$194,600
74%
Total Assessment$261,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,666+1.7%
2024$9,507+5.3%
2023$9,028+3.6%
2022$8,714+4.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$158,000
DeedBook 2299, Page 109

Property Sale

Sale
$63,830
DeedBook 1029, Page 990

Property Built

Built

Year Built: 1925