Skip to content

902 Mountainview Terr

Newton, NJ 07860

Built 1938

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Jun 16, 2023

Property Information

Block4308
Lot1
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityStillwater Twp
Tax Map Page43

Building Details

Building Class17
Description1SF-R
Dwellings1
ZoningR30
Sq Footage1,350
Acreage1.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,600
44%
Improvement Value:$88,600
56%
Total Assessment$159,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,947+0.7%
2024$5,907+3.8%
2023$5,689+3.5%
2022$5,495+4.1%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$200,000
Sq Ft1,350DeedBook 10253, Page 425Recorded6/20/2023

Property Sale

Sale
$219,000
DeedBook 3240, Page 62

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 1831, Page 254

Property Sale

Sale
$156,000
DeedBook 1654, Page 343

Property Built

Built

Year Built: 1938