Skip to content

909 Homestead Dr

Newton, NJ 07860

Built 1937

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Jun 10, 2021

Property Information

Block4408
Lot2
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityStillwater Twp
Tax Map Page44

Building Details

Building Class17
Description1.5SF-F-UG
Dwellings1
ZoningR30
Sq Footage1,886
Acreage3.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,100
46%
Improvement Value:$129,300
54%
Total Assessment$241,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,758+3.3%
2024$8,478+5.5%
2023$8,036+3.7%
2022$7,747+4.2%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$400,000
Sq Ft1,886DeedBook 3601, Page 111Recorded8/11/2021

Property Sale

Sale
$217,500

From:

To:

Sq Ft1,886DeedBook 3350, Page 116Recorded11/25/2014

Property Sale

Sale
$232,000
DeedBook 2476, Page 300

Property Sale

Sale
$139,900
DeedBook 1367, Page 239

Property Built

Built

Year Built: 1937