Skip to content

911 Homestead Dr

Newton, NJ 07860

Built 1972

Owner
---
Last Sale Price
$465,000
Last Sale Date
May 29, 2025

Property Information

Block4408
Lot3
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityStillwater Twp
Tax Map Page44

Building Details

Building Class17
Description1SF-2-BIG-POOL
Dwellings1
ZoningR30
Sq Footage1,984
Acreage1.45

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$89,400
33%
Improvement Value:$183,900
67%
Total Assessment$273,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,915+3.3%
2024$9,598+5.5%
2023$9,098+3.7%
2022$8,770+4.2%
Property History

Property Sale

Sale
$465,000
Sq Ft1,984DeedBook 10384, Page 1226Recorded6/4/2025

Property Sale

Sale
$234,000

From:

To:

Sq Ft1,984DeedBook 3448, Page 358Recorded10/5/2017

Property Built

Built

Year Built: 1972