Skip to content

906 Winding Way

Newton, NJ 07860

Built 1967

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 9, 2009

Property Information

Block503
Lot11
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityStillwater Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class17
Description1SF-R
Dwellings1
ZoningR5A
Sq Footage1,361
Acreage0.69

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,300
32%
Improvement Value:$107,400
68%
Total Assessment$157,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,721+3.3%
2024$5,538+5.5%
2023$5,250+3.7%
2022$5,061+4.2%
Property History
Sales4

Property Sale

SaleMulti
$255,000
DeedBook 3214, Page 623

Property Sale

SaleMulti
$229,000
DeedBook 2842, Page 244

Property Sale

SaleMulti
$150,000
DeedBook 2651, Page 298

Property Sale

Sale
$29,500
DeedBook 1067, Page 686

Property Built

Built

Year Built: 1967