Skip to content

1057 Mt Benevolence Rd

Newton, NJ 07860

Built 1981

Last Sale Price
$68,900
Last Sale Date
Jul 22, 1982

Property Information

Block802
Lot1
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityStillwater Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class17
Description1SF-2-BG
Dwellings1
ZoningR5A
Sq Footage2,512
Acreage1.8

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,800
26%
Improvement Value:$170,100
74%
Total Assessment$229,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,341+3.3%
2024$8,074+5.5%
2023$7,653+3.7%
2022$7,377+4.2%
Property History

Property Sale

Sale
$68,900
DeedBook 1086, Page 981

Property Built

Built

Year Built: 1981