Skip to content

1061 Mt Benevolence Rd

Newton, NJ 07860

Built 1980

Last Sale Price
$79,900
Last Sale Date
Apr 13, 1984

Property Information

Block802
Lot3
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityStillwater Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class17
Description1SF-2-BG
Dwellings1
ZoningR5A
Sq Footage1,600
Acreage1.79

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,700
32%
Improvement Value:$125,500
68%
Total Assessment$185,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,719+3.3%
2024$6,504+5.5%
2023$6,165+3.7%
2022$5,943+4.2%
Property History

Property Sale

Sale
$79,900
DeedBook 1176, Page 268

Property Built

Built

Year Built: 1980