Skip to content

1002 Owassa Rd

Newton, NJ 07860

Built 1960

Last Sale Date
Sep 10, 2058

Property Information

Block901
Lot21
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityStillwater Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
Description1SF-R
Dwellings1
ZoningR5A
Sq Footage750
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$39,300
39%
Improvement Value:$62,000
61%
Total Assessment$101,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,675+3.3%
2024$3,558+5.5%
2023$3,372+3.7%
2022$3,251+4.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1960