Skip to content

19 Jordan Dr

Highland Lakes, NJ 07422

Built 1983

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Sep 1, 2020

Property Information

Block102
Lot2
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page10E

Building Details

Building Class16
Description1S FW 2 BG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,535
Acreage0.51

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,100
56%
Improvement Value:$157,000
44%
Total Assessment$357,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,006+6.4%
2024$7,527+4.6%
2023$7,194+19.4%
2022$6,025-9.6%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft1,535DeedBook 3568, Page 295Recorded9/29/2020

Property Sale

Sale
$86,200
Sq Ft1,534DeedBook 3533, Page 658Recorded10/2/2019

Property Sale

Sale
$156,000
DeedBook 3409, Page 625

Property Built

Built

Year Built: 1983