Skip to content

14 Fountainhead Dr

Highland Lakes, NJ 07422

Built 1967

Last Sale Price
$149,900
Last Sale Date
Apr 27, 2015

Property Information

Block102
Lot3
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page10E

Building Details

Building Class15
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage880
Acreage0.73

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$202,400
69%
Improvement Value:$91,000
31%
Total Assessment$293,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,596+8.8%
2024$6,060+6.8%
2023$5,676+4.2%
2022$5,446-2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$149,900
DeedBook 3363, Page 79

Property Built

Built

Year Built: 1967