Skip to content

101 Cedar Tree Dr

Highland Lakes, NJ 07422

Built 1977

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Apr 21, 2005

Property Information

Block110
Lot14
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page10E

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,528
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$191,500
58%
Improvement Value:$138,600
42%
Total Assessment$330,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,413+6.9%
2024$6,934+3.9%
2023$6,676+3.3%
2022$6,460+8.4%
Property History

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 2922, Page 278

Property Built

Built

Year Built: 1977