Skip to content

126 Barry Dr N

Highland Lakes, NJ 07422

Built 1983

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 7, 2020

Property Information

Block111
Lot2
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page10I

Building Details

Building Class16
Description1S FW R NG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,680
Acreage0.62

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$179,300
58%
Improvement Value:$129,300
42%
Total Assessment$308,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,923+6.7%
2024$6,488+5.3%
2023$6,163-0.7%
2022$6,210+5.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$215,000
Sq Ft840DeedBook 3540, Page 831Recorded12/10/2019

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 3361, Page 361

Property Built

Built

Year Built: 1983