Skip to content

21 Karen Rd

Highland Lakes, NJ 07422

Built 1980

Owner
---
Last Sale Price
$386,000
Last Sale Date
Jan 15, 2026

Property Information

Block118
Lot3
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page4D

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,888
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$197,700
56%
Improvement Value:$155,300
44%
Total Assessment$353,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,335-0.0%
2024$7,338+9.1%
2023$6,729+3.3%
2022$6,517+9.5%
Property History

Property Sale

Sale
$386,000
Sq Ft1,888DeedBook 10433, Page 286Recorded1/23/2026

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 3416, Page 964

Property Built

Built

Year Built: 1980