Skip to content

11 Karen Rd

Highland Lakes, NJ 07422

Built 1988

Last Sale Price
$279,800
Last Sale Date
Nov 18, 2008

Property Information

Block118
Lot7
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page4D

Building Details

Building Class16
Description1S FV2 2BG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,860
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$199,600
51%
Improvement Value:$190,200
49%
Total Assessment$389,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,158-0.4%
2024$8,194+1.2%
2023$8,096+2.3%
2022$7,916+11.8%
Property History

Property Sale

Sale
$279,800
DeedBook 3216, Page 123

Property Built

Built

Year Built: 1988