Skip to content

1 Bailey Dr

Glenwood, NJ 07418

Built 1988

Last Sale Price
$548,500
Last Sale Date
Oct 28, 2022

Property Information

Block11
Lot7
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page2C

Building Details

Building Class16
Description1STFB-2AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,496
Acreage1.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$215,100
36%
Improvement Value:$385,700
64%
Total Assessment$600,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,842-3.7%
2024$13,341+0.5%
2023$13,273+8.0%
2022$12,285+8.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$548,500
Sq Ft2,496DeedBook 3656, Page 718Recorded11/21/2022

Property Built

Built

Year Built: 1988