Skip to content

7 Telfer Dr

Glenwood, NJ 07418

Built 1987

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
May 24, 2018

Property Information

Block11
Lot3
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page2C

Building Details

Building Class17
Description1 1/2S FW 0 2AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,394
Acreage1.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$213,500
39%
Improvement Value:$329,400
61%
Total Assessment$542,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,563-3.8%
2024$12,019-0.1%
2023$12,025+5.9%
2022$11,356+9.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 3481, Page 926

Property Sale

Sale
$238,000
DeedBook 3307, Page 765

Property Built

Built

Year Built: 1987