Skip to content

5 Hemlock Triangle

Highland Lakes, NJ 07422

Built 1980

Last Sale Price
$215,500
Last Sale Date
Dec 20, 2018

Property Information

Block127
Lot1
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page10F

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,644
Acreage0.99

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$204,900
59%
Improvement Value:$140,500
41%
Total Assessment$345,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,755+6.7%
2024$7,268+5.7%
2023$6,874+3.3%
2022$6,651+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$215,500
DeedBook 3504, Page 592

Property Built

Built

Year Built: 1980