Skip to content

17 Marion Dr

Highland Lakes, NJ 07422

Built 1990

Last Sale Price
$223,750
Last Sale Date
Apr 21, 2014

Property Information

Block133
Lot11
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page10F

Building Details

Building Class17
Description1 1/2S FW O
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,856
Acreage0.63

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$201,400
50%
Improvement Value:$201,300
50%
Total Assessment$402,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,022+5.1%
2024$8,588+3.7%
2023$8,285+3.8%
2022$7,985-0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$223,750
DeedBook 3334, Page 44

Property Built

Built

Year Built: 1990