Skip to content

85 Hickory Rd

Highland Lakes, NJ 07422

Built 1972

Last Sale Price
$239,000
Last Sale Date
Sep 17, 2024

Property Information

Block133
Lot9
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page10F

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,008
Acreage0.57

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,700
53%
Improvement Value:$177,300
47%
Total Assessment$378,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,470+5.7%
2024$8,012+4.2%
2023$7,691+3.9%
2022$7,406+4.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$239,000
Sq Ft2,008DeedBook 10339, Page 1Recorded10/4/2024

Property Built

Built

Year Built: 1972