Skip to content

51 Hickory Rd

Highland Lakes, NJ 07422

Built 1978

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Jan 8, 2020

Property Information

Block134
Lot19
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page10G

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,492
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$197,400
56%
Improvement Value:$155,200
44%
Total Assessment$352,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,899+6.5%
2024$7,416+4.4%
2023$7,103+24.3%
2022$5,715+4.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$245,000
Sq Ft1,492DeedBook 3547, Page 898Recorded2/3/2020

Property Sale

Sale
$100,000
Sq Ft1,492DeedBook 3528, Page 443Recorded8/19/2019

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 3247, Page 237

Property Built

Built

Year Built: 1978