Skip to content

49 Hickory Rd

Highland Lakes, NJ 07422

Built 1988

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Jul 17, 2018

Property Information

Block134
Lot20
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page10G

Building Details

Building Class16
Description1ST FV 2 1BG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,752
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$198,100
55%
Improvement Value:$160,200
45%
Total Assessment$358,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,026+6.3%
2024$7,548+4.3%
2023$7,235+2.5%
2022$7,058+7.8%
Property History

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 3485, Page 886

Property Sale

SaleMulti
$75,000
DeedBook 2010, Page 156

Property Built

Built

Year Built: 1988