Skip to content

39 Hickory Rd

Highland Lakes, NJ 07422

Built 1976

Last Sale Price
$287,000
Last Sale Date
Jun 25, 2021

Property Information

Block134
Lot24
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page10G

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,904
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$197,400
57%
Improvement Value:$147,700
43%
Total Assessment$345,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,733+6.8%
2024$7,242+0.2%
2023$7,230+3.3%
2022$7,002+11.5%
Property History

Property Sale

Sale
$287,000
Sq Ft1,904DeedBook 3601, Page 219Recorded8/11/2021

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 1959, Page 60

Property Built

Built

Year Built: 1976