Skip to content

30 Lawrence Dr

Highland Lakes, NJ 07422

Built 1980

Last Sale Price
$278,000
Last Sale Date
May 16, 2005

Property Information

Block138
Lot2
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page10G

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,800
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$197,300
56%
Improvement Value:$155,100
44%
Total Assessment$352,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,894+6.5%
2024$7,411+11.6%
2023$6,641+4.1%
2022$6,382+8.6%
Property History

Property Sale

Sale
$278,000
DeedBook 2932, Page 289

Property Sale

Sale
$117,900
DeedBook 1364, Page 194

Property Built

Built

Year Built: 1980