Skip to content

983 Rt 517

Glenwood, NJ 07418

Built 1963

Last Sale Price
$234,000
Last Sale Date
Dec 28, 2017

Property Information

Block14
Lot2
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page2

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,596
Acreage4.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$212,600
51%
Improvement Value:$204,900
49%
Total Assessment$417,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,644+11.3%
2024$7,769-5.4%
2023$8,210+5.1%
2022$7,812+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$234,000
DeedBook 3461, Page 344

Property Built

Built

Year Built: 1963