Skip to content

3 Pippin Pl

Glenwood, NJ 07418

Built 1984

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
May 17, 2018

Property Information

Block14
Lot11
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page2A

Building Details

Building Class17
Description1 1/2S FW F 2AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,035
Acreage0.66

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$219,900
42%
Improvement Value:$307,600
58%
Total Assessment$527,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,899+10.9%
2024$9,825-4.7%
2023$10,306-0.8%
2022$10,388+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 3482, Page 432

Property Built

Built

Year Built: 1984