Skip to content

27 Woodland Hills Dr

Sussex, NJ 07461

Built 1993

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Jan 28, 2016

Property Information

Block153
Lot7
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class17
Description2S FW O 2AG
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,320
Acreage2.57

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$205,700
44%
Improvement Value:$266,600
56%
Total Assessment$472,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,943-1.7%
2024$11,134+5.1%
2023$10,595-0.1%
2022$10,608-1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 3383, Page 770

Property Built

Built

Year Built: 1993