Skip to content

12 Woodland Hills Dr

Sussex, NJ 07461

Built 2001

Last Sale Price
$202,000
Last Sale Date
Nov 11, 2000

Property Information

Block269
Lot2
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class17
Description2SFVL2AG
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,376
Acreage3.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$206,400
41%
Improvement Value:$302,500
59%
Total Assessment$508,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,756+3.1%
2024$11,401+4.8%
2023$10,884-1.7%
2022$11,077-1.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$202,000
DeedBook 2505, Page 348