Skip to content

38 Summit Cir

Sussex, NJ 07461

Built 1992

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 7, 2023

Property Information

Block156
Lot46
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page12D

Building Details

Building Class16
Description1 1/2S F FWV2BG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,467
Acreage1.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$189,300
47%
Improvement Value:$212,800
53%
Total Assessment$402,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,541-5.5%
2024$9,037+3.4%
2023$8,741+2.8%
2022$8,501+7.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 3466, Page 462

Property Built

Built

Year Built: 1992