Skip to content

12 Phlox Ter

Glenwood, NJ 07418

Built 1975

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Mar 27, 2012

Property Information

Block183
Lot1
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page8I

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,856
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$193,100
68%
Improvement Value:$90,100
32%
Total Assessment$283,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,349+0.5%
2024$6,317+8.0%
2023$5,849-0.1%
2022$5,856-6.1%
Property History

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 3288, Page 43

Property Sale

Sale
$85,742
DeedBook 2255, Page 88

Property Sale

SaleMulti
$20,000,000
DeedBook 1764, Page 234

Property Sale

SaleMulti
$11,000,000
DeedBook 1592, Page 67

Property Built

Built

Year Built: 1975