Skip to content

38 Ivy Pl

Glenwood, NJ 07418

Built 1982

Last Sale Price
$127,000
Last Sale Date
May 7, 1998

Property Information

Block196
Lot3
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page8F

Building Details

Building Class16
Description1S F Z 1BG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,876
Acreage0.56

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$195,700
59%
Improvement Value:$137,700
41%
Total Assessment$333,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,219-0.2%
2024$7,233+9.8%
2023$6,586+4.1%
2022$6,326-2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$127,000
DeedBook 2287, Page 206

Property Built

Built

Year Built: 1982