Skip to content

9 Meadowlark Dr

Glenwood, NJ 07418

Built 1986

Last Sale Price
$158,000
Last Sale Date
Jan 15, 1991

Property Information

Block197
Lot5
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page9E

Building Details

Building Class16
Description1S FV 2 2AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,628
Acreage0.69

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$198,700
50%
Improvement Value:$197,000
50%
Total Assessment$395,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,221+0.9%
2024$8,147-13.0%
2023$9,366+1.7%
2022$9,208+14.7%
Property History

Property Sale

Sale
$158,000
DeedBook 1774, Page 293

Property Built

Built

Year Built: 1986