Skip to content

20 Valley Dr N

Glenwood, NJ 07418

Built 1977

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Sep 10, 2020

Property Information

Block202
Lot49
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page8D

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,558
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$192,300
55%
Improvement Value:$154,700
45%
Total Assessment$347,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,765-0.3%
2024$7,792+6.7%
2023$7,304+3.1%
2022$7,083+10.0%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft1,558DeedBook 3569, Page 793Recorded10/22/2020

Property Built

Built

Year Built: 1977