Skip to content

119 Lounsberry Hollow Rd

Sussex, NJ 07461

Built 1984

Owner
---
Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Oct 31, 2025

Property Information

Block249
Lot4
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S FV L 2AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,064
Acreage1.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$137,000
41%
Improvement Value:$197,000
59%
Total Assessment$334,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,806-3.5%
2024$8,090-6.1%
2023$8,618-3.3%
2022$8,908+10.0%
Property History

Property Sale

Sale
$430,000
Sq Ft2,064DeedBook 10418, Page 994Recorded11/13/2025

Property Sale

Sale
$107,900
DeedBook 1270, Page 203

Property Built

Built

Year Built: 1984