Skip to content

123 Lounsberry Hollow Rd

Sussex, NJ 07461

Built 1986

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Jun 8, 2000

Property Information

Block249
Lot6
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S FV L 2AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,468
Acreage1.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$138,200
31%
Improvement Value:$311,400
69%
Total Assessment$449,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,360-3.7%
2024$10,753-5.3%
2023$11,353+3.7%
2022$10,949+9.7%
Property History

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook 2465, Page 363

Property Built

Built

Year Built: 1986