Skip to content

18 East Gate Dr

Glenwood, NJ 07418

Built 1987

Last Sale Price
$274,900
Last Sale Date
Nov 23, 2018

Property Information

Block254
Lot33
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S VS L 2AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,312
Acreage1.84

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,600
34%
Improvement Value:$365,800
66%
Total Assessment$556,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,373-3.8%
2024$12,866+2.2%
2023$12,594+3.4%
2022$12,176+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$274,900
DeedBook 3504, Page 874

Property Built

Built

Year Built: 1987