Skip to content

1 West Gate Dr

Glenwood, NJ 07418

Built 1987

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 28, 2024

Property Information

Block256
Lot7
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S FV L 3AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,121
Acreage1.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$203,800
39%
Improvement Value:$318,700
61%
Total Assessment$522,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,680-3.8%
2024$12,140+1.8%
2023$11,925+2.0%
2022$11,691-1.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1987