Skip to content

12 Thunder Rd

Glenwood, NJ 07418

Built 1987

Owner
---
Last Sale Price
$520,000
Last Sale Date
Oct 30, 2025

Property Information

Block256
Lot2
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S FW O 2AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,260
Acreage1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$203,000
42%
Improvement Value:$279,400
58%
Total Assessment$482,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,797-3.8%
2024$11,220+2.5%
2023$10,947+0.4%
2022$10,905+10.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$520,000
Sq Ft2,260DeedBook 10415, Page 1929Recorded11/3/2025

Property Built

Built

Year Built: 1987