Skip to content

695 Rt 517

Sussex, NJ 07461

Built 1900

Last Sale Date
Jan 15, 2025

Property Information

Block257
Lot25
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page133

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$187,000
42%
Improvement Value:$261,000
58%
Total Assessment$448,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,430+3.3%
2024$9,130-4.9%
2023$9,599+10.3%
2022$8,701+7.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1900