Skip to content

2 Birch Rd

Sussex, NJ 07461

Built 1948

Last Sale Price
$222,450
Last Sale Date
Jul 6, 2020

Property Information

Block267
Lot71
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page12C

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,608
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$158,600
48%
Improvement Value:$172,200
52%
Total Assessment$330,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,720+7.0%
2024$6,283-3.2%
2023$6,490+20.5%
2022$5,387+38.4%
Property History

Property Sale

Sale
$222,450

From:

To:

Sq Ft1,608DeedBook 3562, Page 834Recorded8/4/2020

Property Sale

Sale
$21,500
DeedBook 3376, Page 353

Property Built

Built

Year Built: 1948